RPG-7 RoketAtar Silah


RPG-7 Roketatar Silahları: Sovyetler Birliği yapımı bir geri tepmesiz tanksavar silah olup, dünyada en çok kullanılan tanksavar silahıdır. Etkili menzili 400 metredir. Özgün adı: Ручной Противотанковый Гранатомёт-Ruçnoy Protivotankovıy Granatomyot (Anti tank (protivotankovıy) bombası atıcı). Önceki modeli RPG-2'den geliştirilmiştir. Atası II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından geliştirilen Panzerfausttur.
         ABD Ordusu kendine malederek "Rocket Propelled Grenade" biçiminde açıklar. 40 mm çapında, 95.3 cm uzunluğunda müsademe çarpma sistemiyle çalışan dakikada 4-6 atım yapabilen 25 metre geri tehlike bölgesi bulunan toplu, hafif ve orta zırhlı hedeflere kullanılan timin destek silahıdır. 900 metreden sonra hedefin bulunamaması halinde roket kendini imha etmektedir. Sağlam yapısı, düşük fiyatı ve etkili oluşu onu dünyada en çok kullanılan tanksavar silahı yapmaktadır. Şu an itibariyle 40'tan fazla ülke tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanında 9 ülkede de üretimi yapılmaktadır. Gayrinizami ve gerilla grupların arasında da popülerdir. RPG-7'ler 1960 yıllardan bugüne kadarki tüm savaşların çoğunda kullanılmıştır.

          En çok kullanılan uyarlamaları RPG-7D paraşütçü modeli (kolay taşınabilmesi için 2 parçaya bölünebilen) ve hafif Chinese Type 69 RPG'dir.
kaynak: wikipedia.org

RPG 7 nin Kullanıldığı Hedefler:

(a) Tanklar ve zırhlı araçlar,
(b) Tahkimat ve beton koruganlar,
(c) Mürettebatı ve otomatik silah mevzileri,
(d) Duran uçak ve helikopterler,
(e) Su üstü hedefleri,
(f) Toplu canlı hedefler.

RPG 7 Roketin Özellikleri :

Namlu çapı : 40 mm.
Silahın uzunluğu : 95.3 cm.
Namlu uzunluğu : 25 cm.
Gövde uzunluğu : 54.3 cm.
Alev muhafaza tablası uzunluğu : 16 cm.
Ağırlığı : 6.850 kg.
Sadece silahın ağırlığı : 6.370 kg.
Optik nişan aletinin ağırlığı : 0.480 kg.
Yiv-set adedi : Yivsiz ve setsizdir
Atış sürati : 4-6 atım/dk.
Geri tehlikeli bölgesi : 25 m.
Roket tipleri : Anti personel, Tank Tahrip
Azami menzili : Anti personel 1100 m.: Tank tahrip 700 m.
Duran hedeflere nişan mesafesi : Anti personel (Adaptör ile kullanıldığında) 1000 m.
Anti tank 500 m.
Hareket eden hedeflere : Anti tank 300 m.
Ateşleme tipi : Müsademeli (Çarpma ile)

2 yorum


EmoticonEmoticon

Sitemizde değişik çap ve modellerdeki silahların; Taurus Colt Glock Adp Browning Beretta Smith & Wesson Jericho 941 / Baby Desert Eagle Walther Sauer Mauser Luger Steyr M Keltec Barak Parabellum Sarsılmaz Zigana Bersa Thunder Korth Coonan Yavuz 16 FN 49 Ruger GP Roth Steyr Jericho Astra Llama M 82 Welrod Silenced Arkus 98 Arsenal P-M02 Feg P9R Frommer Stop Viper Jaws Serdyukov SPS Nedir İlginç Antik Fiyat Listesi Ağır Terimleri Kontrolü Şarjörler Ses Mermisi Kılıflar ve Kabzalar Ülkelerine Göre Spor ve Hobi Temizliği ve Bakımı hakkında birçok şey topladığımız Modeller ve silah markaları ile ilgili araştırma yapabilirsiniz. Önemli Duyuru: Bu Blogta Silah Satışı Yapılmamaktadır. Bu Sitede silah, silah kabzesi, silah kaplama, tabanca kapla, tabanca kaplama, kaplama, gravür, tabanca altın kaplama, altın kaplama, altın kaplamalı silah kabzesi, gravür işleme, gümüş işlemeli silah kabzesi, gümüş işlemeli tabanca kabzesi, tabanca kabzesi, silah kabzesi işleme, silah kabzesi işleme atölyesi, silah işleme atölyesi, antika silah, antika silah işleme, kabze modelleri, işlemeli silah resimleri, kabze resimleri, tabanca modelleri, silah modelleri,Altın Kaplama silah,silahçılar,altın kaplamalı tabanca kabzesi,silah satan firmalar,varak işlemeli silah, silah tamiri, silah tamir bakım, silah bakımı, silah satıcıları silah satıcıları telefonu hakkında bilgiler içermektedir.